Obsahový okruh poskytuje žákům znalosti a potřebné dovednosti týkající se výživy, potravin, přípravy pokrmů a nápojů a odbytu výrobků a služeb ve stravovacích zařízeních a při různých společenských příležitostech. Poskytuje základní poznatky, týkající se technického vybavení výrobních a odbytových úseků. Nedílnou součástí okruhu je uplatňování zásad bezpečnosti a hygieny práce v gastronomickém provozu, dodržování hygienických předpisů pro práci s potravinami a prevenci alimentárních nákaz. Žáci jsou vedeni k odpovědnému vztahu k majetku, k bezpečnému a šetrnému zacházení se zařízením provozoven a k jejich údržbě i k pěstování citu pro estetiku pracovního prostředí. Součástí jsou i sociálně psychologické, komunikační, ekonomické, ekologické a etické aspekty práce ve stravovacích službách.
V tomto odborném okruhu se vyučují následující předměty:
Technologie přípravy pokrmů
Výuka je rozdělena na teoretickou a praktickou část.
Praktická část je zajišťována praktickou výukou ve formě laboratorních cvičení. Žáci se seznámí se zásadami hygieny a bezpečnosti práce, s vybavením odborných učeben, naučí se pracovat s výrobními technologiemi a základními technologickými postupy zpracovávat suroviny.
Teoretická část probíhá formou skupinového vyučování s využitím informačních a komunikačních technologií.
Technika obsluhy a služeb
Předmět poskytuje žákům vědomosti z oblasti gastronomie, společenské výchovy, estetiky a sociální psychologie, seznamuje žáky s pracovním inventářem na úseku obsluhy, přípravou provozu a systémy a způsoby obsluhy, včetně organizace práce.
Výuka je zajišťována teoretickým vyučováním a praktickým cvičením, je doplněna odbornými exkurzemi a barmanským kurzem, po jehož zdárném absolvování žáci obdrží mezinárodní certifikát barmana.
Ve cvičení se žáci v 1. ročníku seznamují s jednoduchou obsluhou, na základě které budou následně vykonávat i praktické činnosti obsluhujícího personálu ve školní jídelně. Ve 2. ročníku je výuka zaměřena na složitou a vyšší formou složité obsluhy.
Seminář praktické gastronomie
Žáci jsou seznámeni se základními požadavky pro sestavování dokumentace při pořádání různých společenských akcí. U žáků se klade důraz na vhodné sestavení slavnostního menu, estetické uspořádání místnosti, časový harmonogram a vhodnou volbu způsobu a systému obsluhy.
Projekt GASTRO
Projekt je mezipředmětový a spočívá v kombinaci vzdělávacího obsahu oborů gastronomie - Techniky obsluhy a služeb, Techniky přípravy pokrmů, Zařízení provozoven a Semináře praktické gastronomie. Cílem projektu je organizační a praktické zabezpečení slavnostní hostiny - banketu.